Bez ciekawości nie ma mądrości

10
Zwoje z Qumran, znane również jako Zwoje znad Morza Martwego, to zbiór starożytnych rękopisów odkrytych w latach 1947-1956 w jaskiniach niedaleko ruin Qumran nad Morzem Martwym w Izraelu. 

Zierwsze zwoje zostały znalezione przez beduińskiego pasterza w 1947 roku. Kolejne odkrycia w następnych latach przyniosły fragmenty prawie 900 rękopisów w 11 jaskiniach.

Zwoje zawierają różnorodne teksty, w tym biblijne (najstarsze znane kopie ksiąg Starego Testamentu), apokryficzne (nienależące do kanonu biblijnego), i pisma wspólnoty (reguły i zasady życia wspólnotowego). Uważa się, że zwoje były dziełem wspólnoty religijnej zwanej Esseńczykami, która zamieszkiwała w Qumran od około II wieku p.n.e. do I wieku n.e.

Najbardziej interesujące dla mnie są zwoje wojny. Wrzucam Wam kilka cytatów:

"Belial, książę ciemności, będzie rzucał kłamstwa i oszustwa, aby prowadzić synów ciemności przeciwko synom światłości." (1QM XV, 3)

"I będą miały wielkie tarcze, czarne hełmy, brygantyny, buty do połowy uda i białe zbroje, inkrustowane czerwienią, złotem i srebrem oraz błękitnymi pasami. I będą nosili srebrne tarcze." (1QM III, 2-5)

"Kapłani będą dmuchali w trąby wojenne podczas ataku, będą wydawać okrzyki bojowe, aby pomóc w walce, i będą głosili 'Okrzyk Boży', aby zastraszyć wrogów i wprowadzić w zamieszanie synów ciemności." (1QM VII, 9-10)

"W dniu ich wielkiej klęski, będąc pokonanymi przez synów światłości, na wszystkich polach bitew... Bóg porazi ich wielką klęską, aby byli pełni strachu, przerażenia i wstydu." (1QM XII, 11-12)


Jedną z teorii jest, że jednym z członków zgrupowania był sam Jezus Chrystus. Pogląd popierany zbieżnością czasu i miejsca oraz luką w historii jego życia w Biblii ale oczywiście mnie na na to żadnego dowodu.


Mimo zbieżności tekstów jak i potwierdzonej autentyczności Kościół katolicki nie traktuje Zwojów z Qumran jako kanonicznych pism biblijnych. 
Bez ciekawości nie ma mądrości
Bez ciekawości nie ma mądrości
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Wołyń

237
Pomnik rzezi wołyńskiej na Ukrainie w Ługańsku odsłonięty w 2010 roku.
Pomnik przedstawia matkę przykutą łańcuchem do słupa, dziecko wyciągające ręce do matki oraz mężczyznę ze związanymi rękami, który stara się je chronić.
Wołyń
Wołyń
Wołyń
Pomysłodawcą budowy pomnika był lokalny deputowany miasta, Arsen Klinczew, którego zdaniem pomnik jest potrzebny, aby każdy mógł uświadomić sobie zbrodnie popełnione przez OUN i UPA, organizacje, które według niego działały w bardziej bestialski sposób niż faszyści.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.10859203338623