Jowisz podgrzewa się o 700 stopni C (artykuł z 2022)

12
Jowisz podgrzewa się o 700 stopni C (artykuł z 2022)
Fala upałów na skalę planetarną odkryta w atmosferze Jowisza
Komunikat prasowy Europlanet Science Congress (EPSC) 2022
Odkryto niespodziewaną „falę upałów” o temperaturze 700 stopni Celsjusza, rozciągającą się na 130 000 kilometrów (10 średnic Ziemi) w atmosferze Jowisza. James O’Donoghue z Japanese Aerospace Exploration Agency (JAXA) przedstawił wyniki w tym tygodniu na Europlanet Science Congress (EPSC) 2022 w Granadzie.
Atmosfera Jowisza, słynąca z charakterystycznych wielokolorowych wirów, jest również niespodziewanie gorąca: w rzeczywistości jest o setki stopni cieplejsza niż przewidują modele. Ze względu na odległość orbitalną milionów kilometrów od Słońca, olbrzymia planeta otrzymuje mniej niż 4% ilości światła słonecznego w porównaniu do Ziemi, a jej górna atmosfera powinna teoretycznie być chłodna -70 stopni Celsjusza. Zamiast tego, wierzchołki chmur są mierzone wszędzie w temperaturze ponad 400 stopni Celsjusza.
„W zeszłym roku stworzyliśmy – i zaprezentowaliśmy na EPSC2021 – pierwsze mapy górnych warstw atmosfery Jowisza, zdolne do zidentyfikowania dominujących źródeł ciepła” powiedział dr O’Donoghue. „Dzięki tym mapom wykazaliśmy, że zorza polarna Jowisza jest możliwym mechanizmem wyjaśniającym te temperatury. ”
Podobnie jak Ziemia, Jowisz doświadcza zorzy polarnej wokół swoich biegunów jako efektu wiatru słonecznego. Jednakże, podczas gdy zorze ziemskie są przejściowe i występują tylko wtedy, gdy aktywność słoneczna jest intensywna, zorze polarne na Jowiszu są stałe i mają zmienną intensywność. Potężne zorze polarne mogą ogrzewać obszar wokół biegunów do ponad 700 stopni Celsjusza, a globalne wiatry mogą redystrybuować ciepło na całym świecie wokół Jowisza.
Przeglądając dane głębiej, dr O’Donoghue i jego zespół odkryli spektakularną „falę upałów” tuż poniżej zorzy polarnej i odkryli, że porusza się ona w kierunku równika z prędkością tysięcy kilometrów na godzinę.
Fala upałów została prawdopodobnie wywołana przez impuls wzmocnionej plazmy wiatru słonecznego, uderzającej w pole magnetyczne Jowisza, co zwiększyło ciepło zorzy i zmusiło gorące gazy do rozszerzania się i rozprzestrzeniania się w kierunku równika.
„Podczas gdy zorze polarne nieustannie dostarczają ciepło do reszty planety, te „zdarzenia” fal upałów stanowią dodatkowe, znaczące źródło energii” dodaje dr O’Donoghue. „Te odkrycia zwiększają naszą wiedzę na temat pogody i klimatu w górnej atmosferze Jowisza i są bardzo pomocne w próbach rozwiązania problemu ‘kryzysu energetycznego’, który nęka badania nad gigantycznymi planetami. ”
Jowisz podgrzewa się o 700 stopni C (artykuł z 2022)
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Świeca standardowa.

5
Świeca standardowa.
Gwiazda, która wypaliła całe swoje paliwo staje się białym karłem. Taki obiekt kosmiczny zaczyna absorbować materię z otoczenia, najczęściej z pobliskiej gwiazdy, tzw. czerwonego olbrzyma. Gdy biały karzeł osiągnie masę 1,4 raza większą niż masa naszego Słońca (jest to tzw. granica Chandrasekhara) dochodzi do rozpoczęcia reakcji termojądrowej i gwałtownej eksplozji. Obecne teorie mówią, że podczas eksplozji każda supernowa 1a emituje tyle samo światła i energii co minerał 

Fiuta. 
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.10771512985229