Upadek Piranha Bytes - Podsumowanie

17
Od jakiegoś czasu myślałem o zrobieniu tej dzidki, bo zapewne nie każdy słyszał o upadku piranha bytes (na reddicie już długi czas o tym dyskutowano, zresztą szybciej publikowano tam informacje o tym niż w cd-action). Teraz zdecydowałem się już ją zrobić, gdy trafiłem na koment z linkiem do artykułu gdzie nawet cd-action już mówi o upadku studia.

Co prawda prezes studia nie wydał oficjalnego oświadczenia, jednak biorąc pod uwagę poniższe informacje, studio praktycznie już całkiem upadło.
Upadek Piranha Bytes - Podsumowanie
Już w zeszłym roku ze studia odszedł Bjorn Pankratz, ostatni z oryginalnego zespołu twórców Gothica. Obecne studio chciało stworzyć coś w stylu Gothica (mniejsze dark fantasy), a Bjorn obstawał przy Elexie, którego był głównym twórcą, co ich poróżniło. Ironiczne jest to, że w przeszłości jeden z twórców Michael Hoge opuścił studio bo chciał stworzyć coś w stylu Gothica, natomiast Bjorn z pełnym poparciem studia obstawał przy Elexie.

Bjorn Pankratz założył niedawno nowe studio, Pithead Studio.
Poza tym grupa Embracer do której należał Piranha Bytes mocno ciął koszty jeśli chodzi o wszelkie gry na wczesnym rozwoju, poprzez anulowanie gier które nie były pewnym zyskiem.. Choć podobno THQ Nordic starał się bronić piranha bytes.

Wszyscy pracownicy Piranha Bytes zostali zwolnieni (już w listopadzie zostali o tym poinformowani). Przez jakiś czas studio mogło pokazywać swoją nową grę (Elex 3) różnym wydawcom, ale porażka finansowa Elex 2 nie wróżyła temu dobrze, choć podobno dwóch z nich było zainteresowanych.

Ogółem problemy zaczęły być widoczne z początku po tym, że Bjorn i Jenny Pankratz (mąż i żona) przestali publikować filmy na kanale youtubowym Piranha Bytes, gdzie były umieszczane co poniedziałek już od kilku lat, natomiast od 27 listopada nie pojawiło się nic nowego.
Upadek Piranha Bytes - Podsumowanie
Oficjalna strona internetowa Piranha Bytes została zamknięta na początku stycznia 2024 roku (od tego czasu pojawiało się tylko logo).

Nowa gra, podobno elex 3 (pod tytułem roboczym Wiki 6) została usunięta ze strony finansowania niemieckiego rządu. Wpływ na to mogło mieć to, że niemiecki rząd zmniejszył fundusze na branżę gier z 70 do 48,7 milionów euro. Choć według dziennikarza Andre Peschke chodziło po prostu o zmianę nazwy na currywurst i to pod tą nazwą elex 3 znajdował się na liście finansowania.

Ogółem po Gothicu 3 studio opuściło kilku kluczowych pracowników, a pozostał Bjorn który stawiał przede wszystkim na Elexa, a więc SF. A teraz Piranha Bytes nie posiada już właściwie żadnych pracowników, czy starszych czy nowszych.

Co prawda osobiście jestem fanem Gothica 1, 2 i po części 3 oraz Risena 1, a kolejne gry mnie kompletnie nie interesowały, ale rozpad tego studia nadal wywołał we mnie pewien smutek. Po prostu szkoda.

Źródła:
https://www.reddit.com/r/worldofgothic/comments/197lryp/what_is_going_on_at_piranha_bytes_are_they_in/
https://worldofelex.de/en/site/news-archive/11-news-en/863-piranha-bytes-under-threat-of-closure
https://www.gamestar.de/artikel/piranha-bytes-gothic-elex-schliessung,3406996.html
https://www.cdaction.pl/newsy/piranha-bytes-zamkniete-to-koniec-tworcow-gothica
https://cdaction.pl/newsy/tworcy-gothica-z-nowym-studiem-weterani-piranha-bytes-otwieraja-pithead-studio
https://cdaction.pl/publicystyka/rewolucja-w-piranha-bytes-co-sie-dzieje-u-tworcow-gothica-tylko-u-nas
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Dość rzadki problem.

34
Witam serdecznie mam pewien problem z komputerem który użytkuję od grudnia 2023 roku mianowicie z dnia na dzień nagle chłodzenie procesora zaczęło chodzić na wyższych obrotach na początku myślałem że zaraz przestanie lecz cały czas kręciło na obrotach do czasu aż nie uruchomiłem task menagera sprawdziłem temperatury procesora w HWMonitorze i w spoczynku temp są całkowicie normalne 36 stopni a gdy wyłączę task menagera to po paru sekundach znów cooler wskakuje na obroty a temperatura CPU w ciągu ułamka sekundy zmienia się z 36 stopni na 70-80 stopni. Dodam też że zdjąłem obudowę i w niewielkiej odległości od procesora trzymałem rękę i zdecydowanie nie odczuwałem tam aż takiej temperatury co w moim mniemaniu może oznaczać że coś mogło się stać z czujnikiem temperatury z tego też względu cooler tak się zachowuje i wskakuje na obroty. A QCode na płycie głównej wskazuje 58-59-60-61-62 i tak skacze. Gdy włączę task menagera QCode wskazuje kody od 31-32-33-34 czyli tak jak było zwykle i cooler nie hałasuje wszystko wtedy działa prawidłowo. Problem juz występuje z 2 tygodnie zaktualizowalem stery jakie sie dało zrobiłem tez update biosu. Wyczytałem w internecie że tak może się dziać gdy występuje problem z RAMem więc przelozylem kości zrobilem próbę na 1 i na 2 osobno a nawet ogarnąłem od rodziny inne ramy i wciąż to samo. Oprocz tego problemu z pamięcią wyczytałem też ze to moze byc spowodowane podłączonymi do usb wszelkimi urządzeniami więc odłączyłem wszystko a i tak problem występował w tej chwili żeby nie uzywac komputera na wiecznie wysokich obrotach mam caly czas w tle włączonego task menagera wszystko działa niby normalnie no ale nie o to chodzi żeby tak było caly czas. Teraz kwestia czy ktoś podsunie jakieś rozwiązanie bo być może borykał się z czymś podobnym czy jedynie RMA. Wymieniłem raz pastę termo ale to na nic.
Mógłbym co najwyżej jeszcze chyba reinstalla windy spróbować ale coś czuję że i ten sposób polegnie.

Pozdrawiam.
Specka to
Asus RoG Maximus Z790 Hero
RAM Kingston Fury Black Beast 2x32GB 6000mhz cl36
CPU Intel Core i9 14900KF
kilka HDDków i 2x2TB m.2 od Kingstona 
Win 11 ori
GPU Asus ROG STRIX RTX2070 (zbieram na nową)
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.11329793930054