Muskularny, ale bezpłodny, paradoks Mossman-Pacey

11
Być osiłkiem czy być chudym, niezłym bykiem rozpłodowym?
Tylko wtedy mniejsza szansa dla szympansa...

Naukowcy zauważyli, że wielu zgłaszających się na badanie płodności mężczyzn miało imponującą muskulaturę, ale ich sperma nie zawierała plemników. Ci mężczyźni starają się wyglądać potężnie, jak szczyty ewolucji, jednak są bardzo nieprzydatni w sensie ewolucyjnym, bo nie mogą mieć dzieci

Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na męską płodność. Jednym z nich są sterydy, które stosowane na zwiększenie masy mięśniowej powodują liczne zaburzenia organizmu, w tym także niepłodność.

Sterydy sposobem na większy biceps
Sterydy to tzw. anaboliki (sterydy anaboliczne, pochodne testosteronu), które zwiększają ilość testosteronu we krwi. W konsekwencji, wysokie stężenie testosteronu powoduje szybki przyrost masy mięśniowej. Dodatkowo, w takiej sytuacji organizm wysyła sygnał do mózgu (do podwzgórza) o jego nadwyżce. Tym samym, kolejny sygnał wysyłany jest do jąder, które wyłączają naturalną produkcję testosteronu – zgodnie z funkcją regulującą jego poziom. Niestety, w tym momencie zaczyna się problem, gdyż tylko naturalnie wytwarzany testosteron przyczynia się do produkcji plemników, co w efekcie przyczynia się do sytuacji, w której proces zostaje zaburzony.
Jak sterydy wpływają na płodność? – sterydy a niepłodność męska
Sterydy wpływają na jakość i ilość męskiego nasienia. Pod ich wpływem plemniki stają się mniej ruchliwe i obumierają, przez co spada ich ilość. Ponadto, mają również niekorzystny wpływ na funkcjonowanie jąder – zaburzają ich czynność, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia ich objętości, a także oligozoospermii lub azoospermii.
(Oligospermia, inaczej oligozoospermia, to zaburzenie męskiego układu rozrodczego, które stanowi jedną z przyczyn niepłodności. Oligospermia oznacza zbyt zbyt małą liczbę plemników w nasieniu. W przypadku oligospermii liczba plemników w ejakulacie jest mniejsza niż 20 mln/ml.
Azoospermia – laboratoryjny obraz niepłodności polegający na całkowitym braku plemników w ejakulacie.)
Brytyjski zespół naukowców przeprowadził badania na 4 mężczyzn (27-33 lata), którzy po wieloletnim stosowaniu sterydów zgłosili się do specjalisty z powodu azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w spermie). Każdy z nich stosował anaboliku, aby zwiększyć masę mięśniową. W celu badania zalecono mężczyznom odstawienie sterydów, a następnie monitorowano parametry nasienia.
W każdym z przypadków liczba plemników zwiększyła się i tak:
• u pierwszego mężczyzny po roku do 17 mln/ml, a po 1,5 roku do 112 mln/ml,
• u drugiego mężczyzny po 6 miesiącach do 7 mln/ml,
• u trzeciego mężczyzny po 11 miesiącach do 6 mln/ml, a po 13 miesiącach do 25 mln/ml,
• u czwartego mężczyzny po 5 miesiącach do 51 mln/ml, a po 6 miesiącach do 106 mln/ml.
Ponadto u 3 mężczyzn po staraniach trwających 9-22 miesiące partnerkom udało się zajść w ciążę.
W tych 4 przypadkach możliwe było przywrócenie produkcji plemników. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze tak jest i w wielu przypadkach dochodzi do trwałego zahamowania procesu spermatogenezy, czyli produkcji plemników.
W innych badaniach przeprowadzono z kolei test na zdrowym mężczyźnie, który ćwiczył na siłowni. Co tydzień wstrzykiwano mu testosteron, a następnie wykonywano badania kontrolne. Już po 4 tygodniach okazało się, że liczba żywych plemnik spadła ze 100% na 75%. Po upływie kolejnego miesiąca liczba plemników spadła do 50%, a ponadto pogorszyła się także ich ruchliwość. Po 3 miesiącach w spermie stwierdzono tylko nieliczne żywe plemniki o słabej ruchliwości. Zaprzestano podawania sterydów i badanie zakończono. Po roku przeprowadzono próbę kontrolną, w której okazało się, że liczba plemników wzrosła, jednak ich ruchliwość pozostaje bez zmian. Warto zatem podkreślić, że każdy mężczyzna może reagować inaczej na sterydy. W każdym jednak przypadku może dojść do skutków ubocznych, w tym niepłodności.
Czy sterydy na stałe uszkadzają męską płodność?
Zaledwie ok. 2 tygodnie stosowania sterydów wpływa w widoczny sposób na znaczny spadek ilości spermy. W większości w takich sytuacjach produkcja spermy wraca do normy po oczyszczeniu organizmu ze sztucznego hormonu. Jeśli jednak sterydy stosowane są przez dłuższy czas, a dawki są duże może to prowadzić do trwałych uszkodzeń, trudnych do odwrócenia.

Warto również podkreślić, że im większe dawki i dłużej stosowane, tym mogą również pojawiać się skutki uboczne. Najczęstsze to m.in. niepłodność męska, impotencja, zanik jąder.
Muskularny, ale bezpłodny, paradoks Mossman-Pacey
0.045949935913086