Dzień kobiet, dzień kobiet...

3
A czy wiesz, jaka jest historia tego "święta"?

P o c z ą t k i
Święto jest obchodzone w dniu 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, i ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii.

Z w i ą z e k R a d z i e c k i
Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji.

8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm..." itd. itd. itd.

W P o l s c e
W latach realnego socjalizmu święto kobiet miało bardzo oficjalny, państwowy charakter. Miało swoją wysoką rangę i było obchodzone z pompą.
Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”.

W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo - była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu. Wręczano więc paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, mydło, kawa.

Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”.
Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów:
„Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta”,
„Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy”,
„Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”.

Dziś w Polsce corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.


Chcesz dobrze obchodzić święto - znaj jego korzenie.
Dzień kobiet, dzień kobiet...
0.051849842071533