Współczesny system finansowy cz.4

4
Seria ma na celu propagowanie wiedzy finansowej. Poprzednie części znajdziesz poprzez mój profil.

Współczesny system finansowy Cz.4 - Standaryzacja pieniądza
Po tej części zrozumiesz, dlaczego posługujesz się monetami i banknotami.

Brak standardu
W poprzednich częściach opisałem, że pieniądzem może być każda rzecz, która będzie mieć wartość w oczach skupiska ludzi. Jednak im dalej od takiego skupiska, tym bardziej absurdalnym pomysłem był taki pieniądz. Czy dla nas nie jest teraz pojebanym pomysłem by za pieniądz wziąć sobie muszelki? Ze względu na to, że pieniądz wprowadził dobrowolność transakcji, ludzie zaczęli sobie ufać nie tylko w ramach najbliższego grona. Widzieć w położonym nieopodal mieszkańcach Ziemi takiego samego człowieka jak oni, a nie istotę, którą trzeba zabić. Ze względu na zaufanie powstał handel średniodystansowy, a następnie międzykontynentalny. Powstawać zaczęły szlaki handlowe. 

Standaryzacja
Powstać musiał pieniądz bardziej przypominający nam ten współczesny. I pierwszym krokiem były bryły złota, srebra, brązu itp. Które łatwo mogły mieścić się w sakiewkach kupców, którzy nierzadko robili rocznie tysiące kilometrów. To oni po części odpowiadali za propagowanie standardu, nie godząc się na wymianę na inne forrmy pieniądza znane w danej okolicy. Choć jeżeli coś uważali za korzystne nadal dostosowywali się, wiadomo hajs się musi zgadzać.

Moneta
 Różne historie można znaleźć, jednak większość badaczy historii uważa, że w obecnej Turcji powstały pierwsze monety około VII w p.n.e.  Drugim miejscem jest Grecja.
Nie ma ustalonej przyczyny powstania monet. Większość uważa jednak, że po prostu była już dostępna technologia odlewania metali i można było wprowadzić standard. Kupiec nie musiał już ważyć złota lub innego kruszca i brać na wiarę, że w środku jest ten sam kruszec co na zewnątrz. Monety odlewano z konkretnego metalu, przez co łatwiej było dokonywać transakcji. Jak i oszacować swój majątek, gdyż w międzyczasie też powstały pierwsze opłaty za to, że kupiec mógł wjechać do danej miejscowości.

Za pierwsze monety nie odpowiadały państwa, ani państwa-miasta (czyli tak jakby Kraków był państwem), lecz w ramach rozwoju, monety były bite również przez państwa, a bardziej królestwa. Nie zawsze jednak tworząc monopol, wczesne lata państwa polskiego uwzględniały kilkanaście monet, jakimi posługiwano się na terenach należących do Polski.

Wprowadzenie monet spowodowało powstanie pierszych producentów. Osób, które nie tylko chciały przeżyć i zaspokoić swoje potrzeby, ale również robić coś dla zysku. Np. hodować 20 kur zamiast 10, bo te 10 zje, a 10 sprzeda. 

Jeżeli śledzisz od początku serię, zauważysz, że do tej pory wszystko działo się niemal samoczynnie i dążyło do polepszenia sytuacji wymiany dóbr i usług. Choć wiadomo, że nie wszyscy byli uczciwi, to w następnej części poruszę pierwsze oszustwa i niszczenie pieniądza.
0.04482889175415