Współczesny system finansowy cz.10

11
Seria ma na celu propagowanie wiedzy finansowej. Poprzednie części znajdziesz poprzez mój profil.

Współczesny system finansowy cz.10 - Papierowy pieniądz
Mówi się dobrego złego początki, ale nie tym razem.

Oficjalna wersja
W oficjalnej wersji pieniądze papierowe rozpowszechniły się w Chinach, za sprawą kupców. W myśl reguły, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.  Banknoty upowszechniły się tak bardzo, że po prostu przestano używać monet i kruszców jako pieniędzy. Według oficjalnych źródeł bankierzy byli bardziej uczciwi. Z czasem władze Chińkie po prostu wprowadzili pieniądze papierowe względem trzymanych w głównym skarbcu złota. 

Mroczna wersja
O ile początek jest bardzo podobny. To ta mroczniejsza wersja zakłada taki sam los pierwszych bankierów. Chiny jako państwo centralizowały się dość słabo, jednak w mniejszych częściach dość szybko. Mówiąc analogią do Polski współczesnej, Chinom nie szło jako całość, ale jako województwom bardzo dobrze. Dlatego władza powiedzmy lokalna gromadziła kapitał i prowadziła swoje działania, głównie ekspansyjne. Bardziej po ludzku mówiąc, zagarniała siłą zwierzchność nad kolejnymi miejscowościami. Znów obrazowo: właadza powstała we Wrocławiu, po czym rozszerzała swoje zwierzchnictwo nad okolicą. Takie punkty władzy były dość mocno osadzone zarówno finansowo jak i siłowo (w sensie coś w rodzaju armii). Taki rozrost ma swoje granicę, aż trafi na zwierzchnictwo innych władz. Wtedy rozpoczynały się najczęściej walki o dane miejscowości. 
Walki to droga rzecz, więc takie minipaństewka zaczęły pożyczać pieniądze od ludności. Odwrotnie od banków, dawali dokument, że władza ma oddać tyle i tyle w takim a takim czasie. Odpowiednik naszych współczesnych obligacji. Kłopot, że po wyniszczających walkach państwo straciło jakiś region władzy, a drugie musiało płacić arrmii zyskując region, ale zanim on przyniesie zysk minie sporo czasu. 
Jak pewnie się domyślasz takie państwa popadały w długi. Gdy skarbce zaczynały świecić pustkami a kolejni posiadacze dokumentów się zgłaszali. Pod przymusem wydawano ludziom papierowe pieniądze z opisem wartości i pieczęcią władcy. Taki stworzony pieniądz miał być równowarty monetom. Brak zgody kończył się skróceniem o głowę.
Siłą wprowadzony pieniądz papierowy zaczął się rozpowszechniać, a władza mogła zachować zgromadzony majątek. Opłacając nim przyboczną arrmię, która gdyby dostawała papierki sama władce skróciła by o głowę. 

Katastrofa przywleczona z Chin
Chiny choć wewnętrznie skłócone były potęgą w czasach powstania pieniądza papierowego. Na szybko sprawdziłem, że chodzi o X w. , ale mam wrażenie, że papierowe pieniądze były wcześniej. Niemniej, Chiny kupowały i eksportowały towary. Coraz częściej kupcy spotykali papierowy pieniądz a nie monety lub kruszec, czyli srebro, złoto lub inny wartościowy metal. Nie bardzo uśmiechało się to zagranicznym kupcom, ale woleli mieć głowę połączoną z sszyją. Tak powoli rozpowszechniała się akceptacja pieniądza papierowego.
Za debila nad debilami uważa się Marco Polo, który zachwycał się funkcjonalnością i łatwością operowania papierowym pieniądzem w Chinach. Przywlókł tę zarazę do głów mieszkańców innych krajów. Uważa się, że to on dał fundamenty pod rozpowszechnienie tego sposobu rozliczeń w Europie. 

W następnej części omówię wprowadzenie w Europie oraz w Polsce pieniedzy papierowych. Chciałbym jednak zwrócić Twoją uwagę, na to, że ludzie nie byli głupi i potrzebny był przymus by rezygnowali z wartościowych pieniędzy. To będzie przewijać się przez całą historię pieniądza, zwracaj na ten aspekt uwagę.
0.043332099914551