Skund te dynie? Krótko o Jack O'Lantern

5
Dlaczego Brytyjczycy robią na Halloween lampiony z dyni?

Na zdjęciu poniżej widzimy wydrążoną na kształt lampionu rzepę z ok. 1850 roku. Znajduje się ona w Muzeum Narodowym Irlandii i jest ona pierwowzorem dyni halloweenowych jakie znamy dziś 🎃

- Jack O'Lantern -

W XVIII.wiecznej Irlandii narodziła się legenda o kowalu zwanym Stingy Jack. 

Pewnego dnia Jack ulitował się nad starcem, który był tak naprawdę aniołem wędrującym po ziemi w ludzkiej postaci; ten, wzruszony życzliwością kowala, obiecał spełnić jego trzy życzenia. Znany ze złośliwości Jack zapragnął, aby każdy, kto usiądzie na jego krześle, dotknie jego narzędzi lub zetnie gałąź z jego drzewa przywarł na stałe do ziemi. Zrozpaczony anioł zaprzysiągł, że za takie postępowanie Jack nigdy nie trafi do nieba. 

Kilka lat później po Jacka przyszedł diabeł. Kowal wiedząc, co go czeka zaprosił nieproszonego gościa do knajpy "na jednego". Jack nie chcąc zapłacić za napitek poprosił diabła, aby zamienił się w monetę i tak oszukają sprzedawcę. Jednak sprytny Jack schował towarzysza do kieszeni, w której trzymał drewniany krzyż. W zamian za uwolnienie poprosił cierpiącego przy krucyfiksie szatana o jeszcze jeden rok życia na ziemi. 

Po roku diabeł ponownie przybył po Jacka, jednak ten znów go oszukał, zapędzając na drzewo w korze którego wystrugał znak krzyża. Ponownie zawarł z nim pakt na następne dziesięć lat życia i pewność, że po śmierci szatan nie posiądzie jego duszy.

Gdy dni kowala dobiegły końca wrota do nieba - jak zaprzysiągł anioł - były dla niego zamknięte. Szatan także dotrzymał paktu i nie wpuścił go do piekła. W zamian dał Jackowi rozżarzony kawałek węgla, który włożony do wydrążonej rzepy na wieki oświetlać miał drogę zbłąkanej duszy podstępnego Jacka.

Legenda o Stingy Jacku przerodziła się w tradycję zwaną Jack O'Lantern. W przeddzień Wszystkich Świętych Irlandczycy i Szkoci wydrążali rzepy, buraki, ziemniaki i inne większe warzywa w kształt lampionu o charakterystycznej zbłąkanej twarzy Jacka, a do środka wkładali kawałek rozżarzonego węgla.

Takie lampiony symbolizowały wszystkie dusze uwięzione w czyśćcu. Po spopularyzowaniu się w Ameryce tradycji Jack O'Lantern, rzepy i inne warzywa zamieniono na rodzime, większe i bardziej pokazowe dynie.

Tak oto narodził się ten popularny zwyczaj oświetlania dróg zbłąkanych w czyśćcu dusz za pomocą lampionów wykonanych z jesiennych plonów.

W krajach nieanglosaskich Halloween jest traktowane bardzo powierzchownie, niesprawiedliwie postrzegane jako diaboliczne. Głównie poprzez hollywoodzie interpretacje filmów, zwłaszcza horrorów, Halloween jest odbierane zupełnie opacznie niż jest w rzeczywistości.

Niewielu z nas wie, że pogańskie Halloween jest tak naprawdę częścią Dnia Wszystkich Świętych i ma dużo więcej wspólnego z chrześcijaństwem niż z czczeniem sił nieczystych. 

Fragment z artykułu:
 "Dlaczego Brytyjczycy przebierają się na Halloween i nie obchodzą Dnia Wszystkich Świętych - historia święta"
Skund te dynie? Krótko o Jack O'Lantern
0.040727138519287