Avatar - Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 2

14
Avatar - Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 2
Druga część z zapowiadanej serii dzidek o sztukach walki w avatarze ;). Poprzednią część można znaleźć pod tym linkiem:
https://jbzd.com.pl/obr/3577138/avatar-legenda-aanga-sztuki-walki-a-tkanie-zywiolow

Magia wody - Taiji Quan (Tai Chi Chuan - Wielka Ostateczna Pięść)
Ze względu na miękkie ruchy, w przypadku magii wody zastosowano formę znaną z Tai Chi. Między innymi dobrze widać to w przypadku zwoju opisującego ruchy tkania wody (który zdobyli od piratów w pierwszym sezonie), jest tam opisana 24 ruchowa forma Tai Chi. Pod spodem podaję screenshot zwoju, a także formę 24 ruchową Tai Chi.
Avatar - Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 2
Tai Chi to sztuka walki bardzo popularna na całym świecie, ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Zapewne większość osób kojarzy “powolne” ruchy, które są stosowane zarówno w ramach zdrowotnych ćwiczeń jak i przy szlifowaniu swoich ruchów w ramach sztuki walki. Pochodzenie tej sztuki walki jest owiane tajemnicą, zazwyczaj za jej twórcę uznaje się Zhang Sang Fenga, wędrownego taoistycznego mnicha. Jednak realne pochodzenie jest dosyć niejasne (jest kilku potencjalnych twórców pierwowzoru Tai Chi, a korzenie tej sztuki walki są nierzadko łączone z górami Wudang, które są swego rodzaju kolebką taoistycznych sztuk walki).

W przypadku Tai Chi można wyróżnić 3 najpopularniejsze style, czyli Chen, Wu oraz Yang, gdzie ten ostatni jest obecnie najbardziej popularny na świecie jako technika prozdrowotna.
Pewną abstrakcją może być dla wielu osób uznawanie Tai Chi za sztukę walki, jednak wbrew pozorom jest to niezwykle skuteczna sztuka walki, choć do osiągnięcia tego poziomu potrzeba poświęcenia ogromnego wysiłku oraz czasu. Dla udowodnienia obu tych kwestii warto przytoczyć pewne fragmenty historii założyciela stylu Yang, czyli Yang Lu Chana (urodzony w 1799 roku).

Nazywany był Yangiem bez przeciwnika (Yang Wudi), bo nikt nie był w stanie go pokonać, a przybywali do niego różni znani mistrzowie sztuk walki nawet z dalszych odległości (trzeba zauważyć, że w tamtych czasach sztuki walki stały na wysokim poziomie, ludzie poświęcali swoje życia do ich nauki, więc ogólny poziom umiejętności był znacznie wyższy niż dzisiaj). Mimo odbycia wielu pojedynków, nigdy nikogo nie zabił.

Z kolei jeśli chodzi o kwestię trudności treningu bojowego, to warto zauważyć, że Yang Lu Chan nauczał swoich synów Tai Chi. Jego nauki były tak surowe, że jeden z nich często uciekał z domu (raz przebił się przez ścianę w ramach ucieczki), a drugi próbował popełnić samobójstwo. Ale przyznać trzeba, że obaj synowie, osiągnęli niesamowity poziom w tej sztuce walki, przez co do tej pory powtarza się różne historie na temat ich osiągnięć.
Avatar - Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 2
Tai Chi to sztuka walki która jest ekstremalnie miękka. Porównuje się ją do uderzenia biczem, który mimo że miękki, w ostatniej chwili generuje ogromną siłę (co ciekawe końcówka bicza osiąga prędkość dźwięku). Jest nastawiona na obronę, a raczej poprzez obronę przeprowadzany jest również atak (różnego rodzaju wykorzystanie siły przeciwnika, kontratak, utrata równowagi itp). Istnieją również formy wykorzystujące broń różnego typu.

W kręgach sztuk walki, obecnie jednym z najbardziej znanych mistrzów (między innymi ze względu na wiele publikowanych przez siebie książek o sztukach walki) jest Yang Jwing Ming. Spośród znanych osób znających Tai Chi, można wspomnieć o aktorze Donnie Yen, którego matka nauczała go tej sztuki walki.

Co ciekawe, mistrz Oyama (założyciel karate Shotokan) w swojej biografii wspomina że jeden raz w życiu odniósł porażkę. Stało się to w czasie jego podróży do Chin, gdzie poznał pewnego staruszka, o którym mówiono że jest wielkim mistrzem Tai Chi. Był zawiedziony widokiem słabego staruszka, jednak w czasie sparingu który zaproponował starzec, nie był w stanie zadać mu żadnych ciosów, mógł jedynie starać się unikać ciosów starca.

Interesująca jest również ciekawostka powiązana z tym, że Tai Chi ma tak pozytywny wpływ na zdrowie. Właśnie przez ten efekt wiele osób zdecydowało się ćwiczyć tę sztukę walki, w tym różni wielcy mistrzowie. Zaczynali z różnymi chorobami (wrzody, obrażenia po upadku muru na człowieka, problemy z nerkami itd), a gdy już się wyleczyli, tak pokochali tę sztukę, że doprowadzili ją do niesamowitego poziomu stając się mistrzami.

Tai Chi pojawia się w anime Sakamoto Days, a także w filmie Człowiek Tai Chi z Keanu Reevesem (nie polecam) i serii filmów Tai Chi 0 oraz Tai Chi Hero (komedie łączące tai chi ze steampunkiem ;), polecam).

Magia krwi - w internecie widzę informacje, że jest podobna do QinNa (w dużym uproszczeniu techniki typu dźwignie itp). Jednak osobiście nie widzę tu szczególnego podobieństwa, także jest to raczej szukanie podobieństw na siłę. Większe podobieństwo można znaleźć do kontrolowania marionetek przez lalkarza.
Avatar - Legenda Aanga - Sztuki walki a tkanie żywiołów cz 2
0.048447132110596