Codzienna Prehistoria: Shunosaurus
2

5

Prehistoryczne Chiny, były terenem na którym żadne teropody nie mogły się czuć bezpiecznie i nie przez inne teropody, tylko przez specyficzny pewien gatunek zauropoda: SHUNOSAURUS.

Shunosaurus był wyjątkowo małym zauropodem, osiągał on najpewniej około 11 m długości, pomimo że niektóre badania wykazują że osiągał maks. 9,5 m długości i 3 tony wagi. Większość mniejszych zauropodów osiągała ok 15 m długości, powodem małej wielkości Shunosaurusa była jego szyja która była wyjątkowo krótka jak na zauropody, (jednak nie najkrótsza) pomimo, że szyja tego małego zauropoda była krótka, wcale nie była bezużyteczna, umożliwiała ona sięgnięcie po najniższe rośliny tuż przy ziemi takie jak paprocie. Czaszka była długa i szeroka a na czubku była pochylona trochę do góry co pozwalało Shunosaurusowi na "koszenie" najniższych warstw roślin.

Mimo faktu iż na terenie Chin istniały teropody takie jak gasosaury lub Yangchuanosaury które bez problemu mogły by zaatakować Shunosaurusa jego pozostałości wskazują że był on stosunkowo rzadko atakowany, nie ze względu na wielkość, ale na cechę budowy która jest inna niż u jakiegokolwiek innego zauropoda: OGON. Ogon Shunosaurusa był zakończony czymś co można by było porównać do popularnej maczugi Ankylozaura, która była zrobiona z grubej i mega wytrzymałej kości, po za tym Shunosaurus mógł wywijać swoim ogonem jak bat co pozwalało mu efektywnie atakować cokolwiek co się zbliżyło. Uderzenie z ogona Shunosaurusa mogło powodować złamania kości, i uszkodzenia organów wewnętrznych, przez co mało który drapieżnik chciał się narażać na atak tego zauropoda. Ale paleontolodzy sądzą że maczuga na ogonie Shunosaurusa miała za zadanie walkę z innymi przedstawicielami swojego gatunku, którzy walczyli o dominację lub samice, lecz mimo to funkcja obronna przed drapieżnikami jest potwierdzona przez wiele wgnieceń i złamań na kościach drapieżników. Pomimo że nie jest to w 100% udowodnione wielu sądzi że Shunosaurus miał na ogonie kolce, które były by kolejną morderczą bronią do obrony. Shunosaurusy stanowiły ponad 80% wszystkich zauropodów żyjących w Chinach co sprawiało że były bardzo powszechne i jako wielkie stada dominowały w swoim ekosystemie.
To wszystko. Wypierdalam.
To wszystko. Wypierdalam.