Dawka wiedzy - Państwowe Ratownictwo Medyczne

39
Cześć, dla potwierdzenia jestem ratownikiem medycznym działającym w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (dalej skrót PRM). PRM jest to system stworzony w celu dostarczenia świadczeń zdrowotnych/medycznych czynności ratunkowych dla pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia/życia. W skład systemu wchodzą: Zespoły Ratownictwa Medycznego (dalej skrót ZRM - potocznie karetki), Szpitalne Oddziały Ratunkowe (dalej skrót SOR - w żargonie "SORtownia") oraz Dyspozytornia Medyczna (dalej skrót DM PRM). 

Zaczniemy od personelu medycznego, który może pracować w systemie PRM. Głównie wyszczególnia się trzy grupy zawodowe, które mogą podjąć prace w systemie - Ratownik Medyczny, Pielęgniarka/Pielęgniasz systemu i Lekarz systemu. W przypadku Ratownika Medycznego nie ma większych wymagań - ukończenie studiów trzy letnich i możemy iść pracować. W przypadku grup pielęgniarskich i lekarskich potrzebna jest odpowiednia specjalizacja, która pozwala na pracę w ZRM itd. Nie będę opisywać dokładnie jakie to są specjalizacje - dla ciekawych lektura na internecie. 

W przypadku DM PRM i SOR nie ma rozdziału, ale na ZRM widzicie różne literki typu "P, S, T" itd. Są to oznaczenia, które informują o tym jaki jest to typ ZRM. Każda liderka odpowiada za coś innego. W systemie spotykamy się z dwoma literkami czyli P - Zespół podstawowy; S - Zespół Specjalistyczny. 

Zespół Podstawowy ma na składzie dwóch ratowników medycznych (kierowca + kierownik) i jest to najbardziej popularny typ ZRM w Polsce. Posiadają specjalistyczny sprzęt do wykonywania wszelakich medycznych czynności ratunkowych (no wiecie defiki, nosze, ampulatorium i inne). Jest to zazwyczaj karetka na "kółkach" (zdarzają się łodzie i inne, ale jest to promil ze wszystkiego)

Zespół Specjalistyczny - tutaj mamy do czynienia z lekarzem w karetce. No ale też nie zawsze. Dopuszcza się, że w zespole specjalistycznym jest trzech ratowników medycznych bez lekarza. No ale docelowo powinien w środku znajdować się lekarz. Stąd nazwa specjalistyczny. Tutaj ciekawostka, że śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (Lotniczy Zespół Ratownictwa Medycznego) jest również karetką typu S. Tak więc jest to normalna karetka z lekarzem, ale do pacjenta leci a nie jedzie (logiczne xD). 

Na ten moment w całej Polsce mamy około 1700 ZRM (około 1 karetka na 24tyś. osób - mało). Zespoły obsługują rocznie około 3mln zgłoszeń z czego większa część jest wyjazdami "POZetowskimi". Wyjazd "POZetowski" jest to wyjazd gdzie ZRM nie powinien jechać, a zająć się tym powinna Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ). Lekarz rodzinny odbił, albo pacjent się nie zgłosił do niego - różnie bywa. 
Takie podstawy na start; jak będzie zainteresowanie rozwine bardziej temat. Może też rusze od strony Straży Pożarnej. Wypierdalam, miłej niedzieli ;)
Dawka wiedzy - Państwowe Ratownictwo Medyczne
Dawka wiedzy - Państwowe Ratownictwo Medyczne
Dawka wiedzy - Państwowe Ratownictwo Medyczne
0.043464183807373