Jak być pacjentem lekarza rodzinnego - przydatny poradnik

45
Wielu z was czuję się sfrustrowanych czekając godzinami na wizytę u lekarza, czy tez tym, że wychodząc mając poczucie, iż lekarz potraktował ich po omacku. Dlatego tez jako przedstawiciel tego zawodu postanowiłem zrobić wam poradnik, dzięki, któremu lekarz was przyjmujący będzie mógł lepiej ocenić wasz stan zdrowia, a wasza wizyta będzie dla was dużo bardziej przejżysta. 

1. Przygotowanie przed wizytą:
- Lista leków z dawkami i schematem przyjmowania na kartce,
- Karty wypisowe z hospitalizacji/wizyt u lekarzy,
- Badania laboratoryjne, które robiliśmy poza daną przychodnią,
- Lista jednostek chorobowych na kartce (jeśli ktoś ma arytmię to napisać jaką - jest to kartach wypisowych/informacyjnych, a nie że ktoś mówi "choruje na serce"),
- Jeśli pojawił się jakiś objaw, np. dziwny kolor stolca - należy zrobić zdjęcie,
- Jeśli jakiś objaw nas niepokoi to zapisać od kiedy występuje.
- UMYĆ SIĘ

2. W przychodni:
- jeśli bardzo nam się śpieszy lub bardzo cierpimy to większośc lekarzy, gdy im się zapuka do gabinetu i powie bardzo łagodnym głosem jak wygląda sytuacja, to wezma nas szybciej - my też nie lubimy tych starych bab co przychodzą sobie tylko pogadać - jak ktoś będzie się zachowywał jakby mu się wszystko należało bo jest księciem, to znaczy, że jego stan ogólny jest na tyle dobry, iż ma siłę się irytować, więc może poczekać - zwykle naszą uwagę skupiają ludzie cisi, bo tacy zwykle najbardziej cierpią, a nie ci drący ryja - wyjątkiem są dzieci, ich chcemy załatwić jak najszybciej, bo ich stan może się bardzo szybko pogarszać.

3. W czasie wizyty:
- Przekazujemy to co przynieśliśmy ze sobą, odpowiadamy na pytania, nie próbujemy wmawiać, że na coś chorujemy, bo uwierzcie mi, nawet jeśli ktoś miałby najnowsze książki lekarskie przed sobą to będzie miał problem z prawidłowym zdiagnozowaniem siebie, gdyż medycyna jest bardzo skomplikowana i wymaga zdroworosądkowego podejścia, a objawy zwykle są niespecyficzne i mogą pojawić się w wielu jednostkach chorobowych, dlatego też zaufajcie swojemu lekarzowi.
- Jeśli potrzebujecie zwolnienia lekarskiego to powiedzcie o tym lekarzowi przed końcem wizyty,
- Pod koniec wizyty poproście o kartę informacyjną, tak żebyście wiedzieli co macie przynieść na następną wizytę, co robić w domu i jak się leczyć, a także zapytać się o badania przesiewowe.

4. Dodatek ogólny:
- Każdy z was powinien raz w roku udać się na wizytę kontrolną do swojej przychodni, bo np. oznaczanie morfologii pozwala przy wystąpieniu jakichś objawów wykryć odchylenie od normy dużo szybciej niż same podane normy referencyjne, które zwykle są za szerokie i bardzo zależne od danego osobnika.
- Warto znać choroby też najbliższych członków rodziny (i od kiedy wystepują/wystąpiły), bo pozwala to określić obciążenie rodzinne, a także przekazać ważne informacje w momencie, gdy członek rodziny trafia do szpitala w stanie nagłym.
- Medycyna wymaga kontroli pacjenta, więc jeśli dany problem nie zmniejszył się po naszej wizycie i zastosowaniu się do zaleceń to powinniśmy udać się do tego samego lekarza lub tej samej przychodni i poinformować lekarza, bo każdy lekarz przyjmując pacjenta ma X możliwości danej przyczyny objawów, i brak dobrej reakcji na zastosowane leczenie powoduje, iż ta pula się zmniejsza, przybliżając go do prawidłowej diagnozy. 
- Jeśli lekarz kieruje was do specjalisty to możecie sprawdzić terminy w różnych miejscach na stronie https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ - można zadzwonić i się dopytać, bo w wielu miejscach terminy nie są tak odległe, a jeśli chcemy iść prywatnie, to należy przygotować się jak wyżej.

PS Planuje zrobić jeszcze poradnik dotyczący SOR i innych miejsc, z których się korzysta, ale to zależy od tego jaki będzie odbiór owego posta.
0.039882898330688