Świeca standardowa.

5
Świeca standardowa.
Gwiazda, która wypaliła całe swoje paliwo staje się białym karłem. Taki obiekt kosmiczny zaczyna absorbować materię z otoczenia, najczęściej z pobliskiej gwiazdy, tzw. czerwonego olbrzyma. Gdy biały karzeł osiągnie masę 1,4 raza większą niż masa naszego Słońca (jest to tzw. granica Chandrasekhara) dochodzi do rozpoczęcia reakcji termojądrowej i gwałtownej eksplozji. Obecne teorie mówią, że podczas eksplozji każda supernowa 1a emituje tyle samo światła i energii co minerał 

Fiuta. 
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Zorza a Wiatr słoneczny i trzęsienia Ziemi

12
Zorza ma spetrum kolorów tęczy, od niebieskiej, miłej dla oka zieleni, po groźną czerwień. Powstaje gdzy nalektryzowany wiatr słoneczny, wyrzucona materie Słońca w ponad gazowym stanie skupienia plazmy która interferuje z polem magnetycznym Ziemi. 
Wiatr słoneczny można porównać do piorunów, ładunek elektryczny którego noścnikiem jest plazmowy gaz pędzi z prędkością 1‰ prędkości światła zostaje nieraz przyspieszony i sprasowany przez 2gi rodzaj rozbłysku, bardziej energetyczny lecz mający w sobie mniiej spowalniającej go materii. Taki obłok plazmy dostarcza spore ilości ładunku elektrycznego który jest absorbowany przez Pole magnetosferę Ziemi. Elektryczność idzie wzdłuż linni pola magnetycznego, naświetlając filary, podobnie jak w neonowych lampach z tubami gazowymi, emituje światło.
Nadmiar energi jest absorbowany i zbierany w głąb Ziemi, elektryzując magmę, podgrzewając ją i wprawiając w ruch, czy też drgania. W momencie gdy pole magnetyczne słabnie, energia jest przekazywana do materii. Gdy pole magnetyczne się odradza, magma prubuje wyemitować nagromadzoną energię, czy to poprzez trzęsienia ziemi, czy też erupcje.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.13604092597961