Kalendarium wojen napoleońskich #1

0
29 października – Napoleon osobiście prowadzi Wielką Armię ku Pirenejom. Tym samym rozpoczynając wojnę na półwyspie iberyjskim.
 Osobista inerwencja cesarza jest spodowana dotkliwą porażką francuskiej armii pod Bailén (18-22 lipca 1808), w której to Francja straciła ponad 20 tyś. żołnierzy (pierwsza większa porażka za rządów "Małego Kaprala").
 Pod osobistym dowództwem Napoleona, armia hiszpańska nie stanowi żadnej przeszkody. 
 Niedługo potem Napoleon wyjeżdża z Hiszpanii zaalarmowany przygotwaniami Austrii. 
 Wojna ta będzie jednym z głównych powodów upadku Napoleona powodując ogromne straty ludzkie (260 tyś. żołnierzy) i pieniędzy, dodatkowo utworzyła front południowy głównie wspierany przez Wielką Brytanię. 

Obraz: Kapitulacja Francuzów pod Bailén, José Casado del Alisal 1864 r. 
Kalendarium wojen napoleońskich #1
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

"Czym życie dla nich było, a czym dla ciebie jest"

6
Drogie Dzidki. Z pewnością większość z Was słyszała o płk. Witoldzie Pileckim i jego słynnej ucieczce z obozu centralnego. Pozwólcie więc, że dziś opowiem Wam trochę o innej, niesamowicie spektakularnej i legendarnej ucieczce z Auschwitz.
"Czym życie dla nich było, a czym dla ciebie jest"
Otóż tej ośmieszającej Niemców ucieczki, której efektem finalnym było przysłanie delegacji z Berlina celem zbadania sprawy dopuściło się 4 śmiałków na czele z Kazimierzem Piechowskim (pozostali to Józef Lempart, Stanisław Jaster, Eugeniusz Bendera). Na zdjęciu poniżej p. Kazimierz.
"Czym życie dla nich było, a czym dla ciebie jest"
Ale do sedna, jak to zrobili, że jako jedyni uciekli z obozu centralnego? Sam pan Piechowski uznał, że udało im się to dlatego, że Niemcy byli zbyt pewni siebie i byli cwani i silni tylko gdy mają uzbrojoną armię za plecami, a ponadto mówiąc wprost byli po prostu kretynami (p. Piechowski użył delikatniejszego sformułowania).
"Czym życie dla nich było, a czym dla ciebie jest"
Okej okej, ale JAK uciekli i DLACZEGO to taka legendarna ucieczka?! Już śpieszę z wytłumaczeniem. 
Pan Eugeniusz był mechanikiem Niemców, w związku z tym miał łatwy dostęp do samochodów. Niestety dowiedział się, że jest planowany na śmierć, jednak chcą dać mu chwilę czasu, aby dokończył remont samochodów. Nie mając nic do stracenia razem z Kazimierzem opracowali plan ucieczki, ale by mogli stworzyć fikcyjny "pododdział" niemiecki potrzebowali jeszcze 2 osób i tak też zwerbowali wspomnianych wcześniej więźniów. Plan był tak bezczelny, że aż niewiarygodny: ukraść mundury ss-manów, broń i samochodem (Steyr 220 - poglądowe foto poniżej) KOMENDANTA obozu wyjechać na zewnątrz jak gdyby nigdy nic. 
"Czym życie dla nich było, a czym dla ciebie jest"
Zbyt dużo by zajęło opisanie całej akcji, tak więc w skrócie: akcja przebiegła w miarę pomyślnie, aż do ostatniego etapu: końcowego szlabanu. Otóż, uciekinierzy liczyli, że wartownicy widząc samochód komendanta bez zastanowienia otworzą szlaban, a tak się nie stało. Pan Piechowski czuł ciężar odpowiedzialności jaki na nim ciążył (był inicjatorem ucieczki, jako jedyny znał niemiecki i miał na sobie mundur oficerski) i gdy usłyszał głos jednego z kolegów "Kazek, zrób coś" postanowił postawić wszystko na jedną kartę. Wysiadł z samochodu, ustawił się tak, aby widać było stopień wojskowy, położył rękę na kaburę i powiedział do wartownika "otwieraj albo ci łeb rozwalę!". Wartownik obsrał zbroję i czym prędzej podniósł szlaban.

I tak czwórka naszych dzisiejszych bohaterów uciekła w bardzo arogancji sposób z obozu i nigdy nie zostali złapani.

Dziękuję za uwagę. 

Bądźmy dumni z naszej historii i naszych bohaterów, nie wolno nam o nich zapomnieć. 
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Wanda Półtawska

330
Ktoś wrzucił ten film na dzidke jakiś czas temu. Dziś zmarła Wanda Półtawska.

Wanda Wiktoria Półtawska z domu Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie[1], zm. 25 października 2023 w Krakowie[2]) – polska lekarka, doktor nauk medycznych oraz specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka antyaborcyjna, podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, bliska przyjaciółka Jana Pawła II (obecna przy jego śmierci)[3], dama Orderu Orła Białego.
Wanda Półtawska
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.30325698852539