Kilka ciekawostek z dvpy cz.1

1
Adolfo Díaz - prezydent Nikaragui, zmarł w 1964 roku podczas swojej kadencji w wieku 89 lat.

Najstarszym urzędującym prezydentem na świecie jest Paul Biya, prezydent Kamerunu, urodzony 13 lutego 1933 roku. W 2024 roku ma 91 lat i nadal sprawuje urząd, co czyni go najstarszym i jednym z najdłużej urzędujących przywódców na świecie

Najmłodszym prezydentem na świecie był Jean-Claude Duvalier z Haiti, który objął urząd w 1971 roku w wieku 19 lat.

John Quincy Adams (USA) - Uważany za jednego z najbardziej inteligentnych prezydentów w historii Stanów Zjednoczonych, był biegły w kilku językach i miał rozległą wiedzę na wiele tematów. Szacuje się, że jego IQ wynosiło około 175.

Ferdinand Marcos z Filipin jest jednym z najbardziej znanych prezydentów, którzy obdarzali swoją rodzinę licznymi posadami. Jego rządy (1965-1986) były naznaczone nepotyzmem i korupcją. Jego żona, Imelda Marcos, pełniła wiele ważnych funkcji, w tym była gubernatorem Manili, a później stała się znana z jej ekstrawaganckiego stylu życia i kolekcji butów. Dzieci Marcosów również zajmowały różne stanowiska rządowe i biznesowe, co wzbudzało wiele kontrowersji zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej 

Jean-Bédel Bokassa z Republiki Środkowoafrykańskiej, który ogłosił się cesarzem, również jest znany ze swoich kontrowersyjnych związków. Bokassa miał wiele żon, a jedna z jego żon, Catherine Denguiadé, miała zaledwie 15 lat, kiedy się pobrali. Bokassa był znany ze swojego ekscentrycznego i brutalnego stylu rządzenia, a jego rządy były naznaczone licznymi naruszeniami praw człowieka i ekscesami osobistymi .
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼

Widzę biały śnieżek wszędzie!

8
Widzę biały śnieżek wszędzie!
Napój Coca-cola wszedł na rynek w 1886 roku jako mieszanka ekstraktów liści krzewu koka i nasion drzewa kola. Reklamowano ją jako „wartościowy napój pobudzający umysł i leczący wszystkie przypadłości nerwowe”. Do 1903 r. typowe opakowanie zawierało około 60 mg kokainy. Dzisiejsza Coca-cola nadal zawiera ekstrakt z liści koki – The Coca-Cola Company importuje obecnie ok. 8 ton liści rocznie, jednak zabieg ten ma wpływ jedynie na walory smakowe, gdyż narkotyk jest usuwany.
W medycynie roztwór kokainy używano do znieczulenia powierzchniowego np. oka, błony śluzowej nosa czy gardła.
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.11382818222046