Panowanie faraona Padibastet'a I

2
Z czasów panowania faraona Padibastet'a I (ok.830-805 p.n.e.), podobnie jak z całego tzw. III okresu przejściowego, nie mamy zachowanych zbyt wielu źródeł. Pomimo iż władza faraona była wciąż silna, to jednak nomarchowie (tj. gubernatorowie prowincji) zdobyli na tyle silną władzę iż pozwalali sobie na nieposłuszeństwo wobec władcy. Niestety do naszych czasów nie przetrwało żadne przedstawienie faraona Padibastet'a, poza fragmentem torsu z brązu inkrustowanego złotem, a widocznego na zdjęciu poniżej. Zachowane źródła ukazują nam tego faraona jako człowieka dobrego i rozważnego, który jednak nie może sobie poradzić z zachłannymi poddanymi którzy stali się zbyt niezależni wobec niego. Jeden z dwóch obszerniejszych tekstów z jego czasów mówi o konflikcie w Tebach który wywołali ludzie walczący ze sobą o schedę zmarłym arcykapłanie. Drugi tekst, utrwalony na rozkaz samego faraona mówi o wojnie domowej która nastąpiła po śmierci nomarchy i proroka Jen-Har-Rowa, kiedy to wrogie stronnictwo ukradło jego dzieciom pancerz należący do zmarłego ojca. Niestety, pomimo wszelkich starań i prób faraonowi nie udało się powstrzymać bezsensownego rozlewu krwi.
Padibastet w literaturze tematu często występuje również pod imieniem Padibast lub Petubastis, a imię jego oznacza "Jego Mądrość Pochodzi Od Bastet".
Tych którzy jeszcze nie widzieli, zachęcam do wysłuchania tekstu źródłowego o owej wojnie domowej pod tytułem "Pancerz księcia Jen-Har-Rowa", którą wczoraj wrzuciłem na kanał jutub.
Panowanie faraona Padibastet'a I
0.043373107910156