Święta, święta i po świętach.

39
Zapewne większość z was, moje dzidowe małpki, zna ten cytat z Tolkiena:

"Zło nie jest w stanie stworzyć niczego nowego, może jedynie zniekształcać i niszczyć to, co zostało wymyślone lub stworzone siłami dobra."

Właśnie sobie tak pomyślałem, że idealnie pasuje on do faktu, że chrześcijaństwo przywłaszczyło sobie daty pogańskich świąt i przeobraziło te wspaniałe, zamierzchłe tradycje w jakieś liturgiczne badziewia, które nie mają większego sensu w kontekście świata, życia i natury. Oto kilka dowodów potwierdzających tę tezę:

1. Boże Narodzenie (25 grudnia) - Święto to zostało ustanowione w IV wieku, prawdopodobnie na podstawie wcześniejszego rzymskiego święta Sol Invictus (Święto Niezwyciężonego Słońca) lub Saturnaliów, które obchodzono na przełomie grudnia. Wcześniej obchodzono w tym czasie także inne pogańskie święta związane z przesileniem zimowym.

2. Wielkanoc - Chociaż Wielkanoc ma swoje korzenie w żydowskiej Paschy, to wiele jej elementów, takich jak jajka, zajączki i niektóre rytuały wiosenne, ma pogańskie korzenie, związane z wiosennymi obchodami odrodzenia i płodności. Nazwa „Easter” (używana w języku angielskim) pochodzi od imienia germańskiej bogini wiosny - Eostre.

3. Święto Zmarłych (2 listopada) - To katolickie święto ma powiązania z celtyckim świętem Samhain, które było obchodzone na przełomie października i listopada. Wierzono, że w tym czasie granica między światem żywych a umarłych staje się cienka, co miało wpływ na tradycje związane z duchami i zmarłymi.

4. Zaduszki (1 listopada) - Ustanowione jako chrześcijańskie święto dla uczczenia wszystkich świętych, ale jego data i niektóre zwyczaje (np. palenie świec na grobach) nawiązują do dawnych, pogańskich praktyk związanych z kultem przodków.

5. Noc Świętojańska (23-24 czerwca) - Obchody Wigilii św. Jana mają swoje korzenie w pogańskich obchodach przesilenia letniego. Związane z tym zwyczaje, takie jak skakanie przez ogniska, mają swoje początki w dawnych rytuałach związanych z ochroną przed złymi duchami i magią.

6. Święto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego) - To święto w kościele katolickim jest powiązane z dawnym pogańskim świętem obchodzonym w czasie przesilenia zimowego, kiedy to palono pochodnie lub świece, by odstraszać złe duchy i przynosić światło w ciemności.

7. Zielone Świątki - Związane z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego, Zielone Świątki mają korzenie w dawnych pogańskich obchodach wiosny i odrodzenia. W niektórych regionach Europy do dziś istnieją zwyczaje związane z zielenią, płodnością i magią ochronną.


Tolkien miał rację, zło nie śpi i należy z nim walczyć. Wiem, że wielu z was ma zalutowany umysł i tego nie pojmie, ale tę nierówną walkę trzeba toczyć... 
0.039986133575439