Achelozaur to rodzaj wymarłego dinozaura rogatego z rodziny ceratopsów, żył on w czasie późnej kredy, około 74 milionów lat temu, na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Był to średni przedstawiciel rodziny osiągający około 6 m długości i ważący 3 tony. Czaszka Achelozaur osiągała (bez kolców) około 1,7 m długości od dzioba po koniec kryzy. Jak inne ceratopsy, poruszał się na czterech grubych kończynach, miał krótki ogon i dużą głowę zaopatrzoną w zakrzywiony dziób. Jak każdy ceratops i ten posiadał dużą ochraniającą kark kryzę wyrastającą z tyłu czaszki która trzymała dwa wielkie kolce zagietę do zewnątrz. Dorosłe osobniki posiadały nierówne, zaokrąglone guzowatości nad oczami i nad pyskiem, tam gdzie inne ceratopsy często nosiły rogi. Zastosowanie tego typu kości jest nieznane, jednak najpewniej Achelozaury używały ich do walki mniędzy sobą i drapieżnikami.
Achelousaurus zalicza się do kladu Pachyrostra czyli "grubopyskich". Sugeruje się, że był on bezpośrednim potomkiem einiozaura oraz przodkiem pachyrinozaura (o jeszcze większych guzowatościach). Jak inne ceratopsy, Achelousaurus był roślinożercą, wydaje się, że cechował się wysokim tempem metabolizmu, ustępował jednak w tym względzie współczesnym ssakom i ptakom.
Achelousaurus znany jest z formacji "Two Medicine", zbudowanej z zachowanych osadów datowanych na późno kredowy kampan, między 83 a 74 miliony lat temu. Okazy Achelozaura znajdywano na najwyższych poziomach formacji pod koniec kampanu.